Sıkça Sorulan Sorular

1. PARSEL SATIŞI VE TAHSİSLERİ BAŞLADI MI?
Evet, parsel satışları başlamıştır.

2. PARSEL SATIŞI BEDELİ NE KADAR?
Sera parseli m² fiyatı 2021 yılı için 163,67 TL, sanayi parseli m² fiyatı 2021 için 218,22 TL olarak belirlenmiştir. Toplam fiyatı hesaplamak için “seçeceğiniz parsel m² büyüklüğü X birim fiyat” şeklinde hesaplayabilirsiniz. Arsa ve alt yapı yatırımları dahil fiyatlardır. Tüm parseller genel yerleşim planında görülebilir.

3. EN KÜÇÜK PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ NEDİR?
Sera Parseli: 25.000 m2
Sanayi Parseli: 6.000 m2
50 sera ve 33 sanayi parseli olmak üzere genel yerleşim planı üzerinden görülebilir.

4. TAKSİT SEÇENEĞİ VAR MI?
%25 Peşinat ödemek koşuluyla 2023 yılı sonuna kadar taksitlendirme seçeneği mevcuttur.
Dilerseniz peşinatınızı da vade farkı ile 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.
Peşinat;
Sera Parseli Peşinatı (%25): 25.000 m2 x 40.91 = 1,022,750,00 TL
Sanayi Parseli Peşinatı (%25): 6.000 m2 x 54.55= 327,300,00 TL
Peşinat dışındaki Aylık ödemeniz;
Sera parseli için aylık 1,00 TL x Parsel büyüklüğü
Sanayi parseli için aylık 2,00 TL x Parsel büyüklüğü
Yılda 1 defaya mahsus ara ödeme;
Sera parseli için aylık 15,00 TL x Parsel büyüklüğü
Sanayi parseli için aylık 15,00 TL x Parsel büyüklüğü

5. SERALARDA ÜRETİM DESENİ KONUSUNDA SERBEST MİYİZ?
Yatırımcılarımız yaş sebze ve meyvenin her türlü ürünü üretilebilirler.

6. SERA VEYA SANAYİ PARSELİNİ ŞU AŞAMADA SEÇEBİLİYOR MUYUZ?
Evet, öncelik esasına göre parsel seçimi yapılabilmektedir. Öncelik esası bankaya yapılan peşinat ödemesi tarih ve saatine göre yapılmaktadır.

7. SERA VE SANAYİ PARSELLERİ İÇİN BELİRTİLEN YAKLAŞIK MALİYETLERE ARSA PAYI DAHİL MİDİR?
Evet dahildir.

8. SERA PARSELLERİ İÇİN M2’Sİ 163,67-TL, SANAYİ PARSELLERİ İÇİN M2’Sİ 218,22-TL YAKLAŞIK MALİYET RAKAMI BİLDİRİLDİ. BU FİYATLAR KESİN MİDİR?
Bu bedel geçici satış bedelidir. Kesin satış bedeli tüm altyapı imalatları tamamlanıp faaliyete geçince tespit edilir. Size iletilen maliyetler ön fizibilite çalışmasıyla belirlenmiştir. Onay aşamasında olan imar planları sonrasında, altyapı uygulama projeleri hazırlanarak ihaleye esas keşif ve metraj çalışmaları yapılacaktır. Anahtar teslim alt yapı ihalesi sonrasında daha net değer elde edilecektir. Tahmini olarak bu rakam Haziran-Temmuz 2021’deki ihale sonrasında netleşecektir. Bu bedel geçici satış bedelidir. Kesin satış bedeli tüm alt yapı imalatları tamamlanıp faaliyete geçince tespit edilir.

9. YAKLAŞIK M2 MALİYETLERİNE HANGİ İMALATLAR DAHİLDİR?
Arsa payı, genel idari işlemler, altyapı imalatları ve jeotermal araştırmaların öngörülen kısımları dahildir. Isı merkezi, jeotermal kuyular, güneş enerji panelleri ve rüzgar tribünleri, bölge müdürlüğü idari bina, laboratuvarlar ve diğer üst yapılar dahil değildir. OSB Uygulama yönetmeliğine göre Parsel metrekare birim maliyeti; altyapısı tamamlanmış ve işletmeye geçmiş OSB’lerde her yeni, ilave yatırım gideri ve cari giderin muhasebe kayıtlarına yansıtıldığı tarihten itibaren her bir gider kaleminin harcama tarihi dikkate alınarak arsa satış bedelinin kesinleştiği tarihe kadar geçen süre için, Vergi usul kanunu uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranı ile güncellenerek elde edilen toplam tutarın, toplam sera ve sanayi alanına bölünmesiyle hesaplanır.

10. SERA PARSELLERİ NE ZAMAN TESLİM EDİLMESİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR?
Haziran-Temmuz 2021’de altyapı projelerinin tamamlanarak alt yapı uygulama ihalesine çıkartılması planlanmaktadır. Altyapı işleri için gerekli bütçenin oluşturulması halinde tüm altyapı çalışmalarının 2023 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.

11. JEOTERMAL KAYNAK ÇALIŞMALARI HANGİ AŞAMADADIR?
Jeotermal kaynağın açığa çıkartılması ve var olan kuyulardaki jeotermal kaynağın tek elden yönetilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Altyapı çalışmaların bitirilmesine eş zamanlı olarak jeotermal kaynağın da temin edilmesi hedeflenmektedir.

12. JEOTERMAL KAYNAK DIŞINDA ENERJİ KAYNAKLARIMIZ MEVCUT MUDUR?
Evet mevcut, Jeotermal kaynağıma ek olarak TDİOSB alanı içinde Termal ısı elde edip seralarda ısınma amaçlı Güneş Enerjisi Santrali, İç tüketim elektrik ihtiyacımızın karşılanmasına yönelik Rüzgar Enerjisi, yatırımcılarımızın bitkisel ve diğer atıklarını değerlendirmek üzere de Biokütle tesis alanımız planlanmıştır. Ayrıca yedek enerji olarak doğalgazın TDİOSB alanımıza getirilmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir.
Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili Dünya Bankası, AB Yatırım Bankası, AB Fonlarından destek araştırmaları yapılmaktadır.

13. ALTYAPI DIŞINDA BAŞKA BİR ÖDEME YAPILACAK MIDIR?
Altyapı dışında ısı merkezi, jeotermal kuyular, güneş enerji ve rüzgar tribünler, bölge müdürlüğü idari bina ve üst yapılar için fizibilite çalışmalarına göre imalatların ilave maliyet ödemeleri doğabilecektir.

14. NE ZAMAN ÜRETİME GEÇEBİLECEĞİZ?
Gerekli bütçenin tedarik edilerek altyapının tamamlanması ve parsellerin teslimi 2023 yılıdır. 2023 yılından itibaren bir yıl içerisinde ruhsat başvuru yapıp sonraki iki yıl içerisinde de sera / tarımsal sanayi tesisi yatırımı gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

15. PARSEL ÖN TAHSİS SÖZLEŞMESİ YAPANLAR SÜREÇ İÇERİSİNDE VAZGEÇEBİLECEKLER Mİ? BAŞKASINA SATIŞ YAPABİLECEKLER Mİ?
Ön tahsis sözleşmesi ile parsel almaya hak kazanıp tapusunu alan yatırımcılar tesisini kurup üretime geçmeden başkalarına satamaz veya kiraya veremez. Ancak süreç içerisinde yatırımdan vazgeçen olur ise parselini Dikili TDİOSB’ye o ana kadar vermiş olduğu paranın yeniden değerleme oranı karşılığında iade edebilir.15